Liceul Teoretic „George Pop de Băsești” Ulmeni

Cristian Terhes la Ulmeni

În această săptămână, elevii şi dascălii Liceelor Teoretice „George Pop de Băseşti” din judeţele Satu Mare şi Maramureş sărbătoresc Zilele  „George  Pop de Băseşti”, desfăşurând  activităţi prin care aduc un pios omagiu Marelui Străbun.

Într-o atmosferă de aleasă  sărbătoare şi  înălţare  sufletească, luni, la  Liceul Teoretic „George Pop de Băseşti” Ulmeni s-a marcat 103 ani de la trecerea în nefiinţă a Marelui Om Politic, Patronul Spiritual, George Pop de Băseşti.

Evenimentul de la Ulmeni a fost onorat de prezenţa domnului europarlamentar Terheş Cristian, a domnului viceprimar a municipiului Baia Mare, Dăncuş Doru, al domnului primar al comunei Băseşti, Călauz Ioan, a domnului viceprimar al oraşului Ulmeni, Vicsai Ştefan şi a domnilor consilieri locali.

Europarlamentarul Terheş Cristian a fost plăcut surprins de primirea făcută, de corpul profesoral dar şi de elevi. “Este un loc unde te înalţi spiritual, un model de educaţie”, consideră europarlamentarul.

Elevi Ulmeni

Tot luni, Cristian Terheş a vizitat casa memorială a marelui înaintaş George Pop de Băseşti din localitatea Băseşti.

Liceele Particulare „George Pop de Băseşti” Ulmeni, Baia Mare, Vişeu de Sus, Sighetu Marmaţiei, Satu Mare şi Târgu Lăpuş, al căror Patron spiritual este, sărbătoresc an de an, în luna februarie „Zilele George Pop de Băseşti”, prilej cu care, prin activităţi multiple, pun în lumină „Crezul Patriarhului de la Băseşti” acela „de a emancipa şi a înnobila neamul românesc prin educaţie şi prin cultură”.