Liceul Teoretic „George Pop de Băsești” Ulmeni
O zi de mare sărbătoare și înălțare sufletească!

Vineri, 21 ianuarie 2022, elevii și cadrele didactice de la Liceul Teoretic „George Pop de Băsești” Ulmeni au avut bucuria și onoarea de a fi vizitați de către Doamna prof. dr. Anca Minodora COSTIN HENDEA, Inspector Școlar General al I.S.J Maramureș.

Prezența Domniei Sale, în cadrul activităților școlare și extrașcolare desfășurate pe parcursul întregii zile, a însemnat enorm de mult, atât pentru echipa managerială, cât și pentru dascăli și elevi. Profesionalismul de înaltă ținută, care o caracterizează pe Doamna Profesoară, cât și competențele manageriale-atribute atât de necesare demnității pe care o deține, i-au surprins, în mod plăcut, pe elevii fiecărei clase, cu care a purtat discuții formale și informale și pe care i-a încurajat spre studiu, spre o educație de calitate, i-a apreciat și le-a împărtășit experiențe benefice vârstei de adolescent.

Profesorii, în majoritate tineri, au fost îndemnați înspre a se dărui actului educațional, de a lăsa o parte din ființa lor în fiecare lecție, de a le oferi elevilor modele profesionale și de viață, de a-i educa în spiritul binelui, al frumosului și al adevărului, a competiției și a reușitei.

Activitatea extrașcolară dedicată Unirii Principatelor Române s-a desfășurat într-o atmosferă de mare entuziasm, în care elevii au prezentat materialele PowerPoint și expuneri despre importanța înfăptuirii Unirii de la 24 Ianuarie 1859, despre reformele din timpul domniei lui Alexandru Ioan Cuza, care au pus bazele României moderne. Au recitat versuri și au intonat Hora Unirii și Imnul lui George Pop de Băsești, care este Imnul liceului. A fost realizată o expoziție cu desene și lucrări artistice dedicate Micii Uniri.

Prezența la Evenimentul aniversării a 163 de ani de la Unirea Principatelor Române a Doamnei Inspector Școlar General, prof. dr. Anca Minodora COSTIN HENDEA, organizat în Aula liceului, a adus o notă în plus de sărbătoare, de emoție și le-a oferit organizatorilor și participanților satisfacția și bucuria de a fi apreciați, aplaudați, și de Distinsa Invitată, care i-a felicitat pe toți, elevi și dascăli.

Ne exprimăm întreaga noastră gratitudine, pentru că am avut șansa de a sărbători împreună, de a ne bucura de o zi rodnică!

Director,

prof. AURORA PUȘCAȘ